Блог Публикация
Музика в търговски обекти – контрол и санкции в промените на ЗАПСП (6/7)
Поредната статия от поредицата ни „Музика в търговски обекти“ е провокирана от последните промени в Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП). Тях можем да разделим условно в две групи:
- В първата са промените в колективното управление на права, които основно интересуват творците и организациите, управляващи права.
- Във втората група са промените свързани с контрола при използването на авторски и сродни права за публично изпълнeние при провеждането на концерти и озвучаването на търговски обекти.
В статията ще се фокусираме върху промените в контрола на търговските обекти.
Малко Предистория
Процесът довел до последните промени, започна с Директива 2014/26/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета на Европа. Тя цели да повиши възможностите на правоносителите да печелят от своя труд и да контролират по-добре дейността на дружествата за колективно управление, в които членуват. Трябва да отбележим, че в директивата не се говори нищо за контрола – той е оставен на местното законодателство.
След голямо забавяне, България синхронизира законодателството си чрез промени в Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП). С тях бяха приети и серия мерки за повишаване на контрола в сферата на публичното използване.
Контрол и Санкции – Текущо Състояние
До сега проверка, съставяне на констативен протокол и налагане на съответните санкции можеше да прави само и единствено инспекторатът на Министерство на културата – Дирекция „Авторско право и сродните му права“.
При проверката се установява каква музика звучи в проверявания обект и се изисква от управителя на обекта да бъдат представени договори за уредени авторски и сродни права за публично изпълнение.
В случай на констатирани нарушения се издават наказателни постановления, които при 1-во нарушение са от 2000 до 20000 лв. При 2-ро нарушение сумите са от 3000 до 30000 лв. , а при трето води и до временно затваряне на обекта.
Текущите проверки от Министерство на Културата ще продължат да се провеждат.
Контрол и Санкции – Нови Правила
С новите промени се появи и задължението на кметовете на общините да осъществяват допълнителен контрол относно наличието на предварително уредени права за публично изпълнение. Този контрол трябва да бъде осъществен най-малко веднъж годишно. Член 98 (третиращ установяването на нарушения) се разширява със следния текст:
Чл. 98в. SUP>1. (Нов – ДВ, бр. 28 от 2018 г., в сила от 30.12.2018 г.)
- Кметовете на общини упражняват контрол върху търговските обекти и туристическите обекти по чл. 3, ал. 2 от Закона за туризма за предварително уредените права за публично изпълнение на живо или чрез запис на произведения, на записани изпълнения, на звукозаписи, на записи на филм или на друго аудио-визуално произведение или на части от тях.
- Лицата, които стопанисват търговски обекти и туристически обекти по чл. 3, ал. 2 от Закона за туризма, при поискване най-малко веднъж годишно предоставят на кметовете на общини доказателства за отстъпените им права за публично изпълнение.
- При нарушение на ал. 2 на лицата, които стопанисват търговските или туристическите обекти по чл. 3, ал. 2 от Закона за туризма, се налага имуществена санкция в размер от две хиляди до десет хиляди лв.
- Нарушенията се установяват от длъжностни лица, определени със заповед на кмета на общината.
- Наказателните постановления се издават от кмета на общината.
- Имуществените санкции по ал. 3 се изпълняват по реда на чл. 98в, ал. 2, изречение първо и ал. 3. Петдесет на сто от приходите от имуществените санкции постъпват по сметката на Национален фонд „Култура“, а останалите приходи – по бюджета на съответната община.
Текстът е доста ясен, но е необходимо да направим следните пояснения:
- Ролята в контрола на Министерството на Културата се запазва.
- Длъжностните лица, определени от кмета на общината (инспектората) ще проверяват за „доказателства за отстъпените им права за публично изпълнение“ – валиден договор, лицензионни стикери и т.н.
- Проверките ще се провеждат поне веднъж годишно и 50% от санкциите ще влизат в бюджета на общината.
- Ако до сега целият екип проверяващи от Министерство на Културата беше под 10 човека, сега проверяващите само в София са над 200.
- Предвиден е гратисен период за подготовка на длъжностните лица, преди влизане на тези задължения в сила.
За клиентите на Маркет Радио
Клиентите на Маркет Радио, имащи валиден договор и лицензионни стикери, не трябва да предприемат никакви допълнителни административни действия. Те трябва:
- да имат копие от договора във всеки обект;
- да имат валидни лицензионни стикери на компанията, поставени на видимо място в обекта;
- да използват само музиката, предоставена от Маркет Радио.
При проверка от представители на Министерство на Културата или общинската администрация, да се предостави копието от договора и управителят на обекта да се свърже с нас.
Бъдете внимателни!
Преди време публикувахме информация за „мними инспектори“. Винаги внимавайте кой ви „проверява“ – това не могат да бъдат служители на търговски фирми и дружества за колективно управление. Информирайте ни и документирайте всеки такъв опит! Ето контактите на Инспектората на Министерството на Културата тук.
За Поредицата „Музика в търговски обекти“
В предишните ни постове от поредицата, обсъдихме как влияе музиката върху бизнеса в търговските обекти, трябва ли да се заплаща за нея и на кого. Разгледахме алтернативите пестящи пари и направихме малко примерни калкулации. Надяваме се и поредната ни статия да е била от полза.
Свързани
За автора: Маркет Радио
Коментар (1)
Вашият коментар Отказ
Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.
[…] В началото на 2018 г., бяха направени съществени промени в Закона за Авторското Право и Сродните му Права (ЗАПСП). С тях бяха приети и серия мерки за повишаване на контрола в сферата на публичното използване. Всичко по темата можете да прочетете тук. […]
Дължим ли такса за слушане на радио с търговския обект?
[…] Преди да изберете вашия подход, добре е да знаете какви са санкциите при установяване на нарушения. ЗАПСП ясно и точно регламентира, кой проверява за спазването на закона и какви санкции се налагат при установено нарушение. През 2018 г. правомощията за контрол бяха съществено разширени. С новите промени се появи и задължението на кметовете на общините да осъществяват допълнителен контрол относно наличието на предварително уредени права за публично изпълнение. Всичко за последните промени в контрола можете да прочетете в публикацията ни ПРОМЕНИ В КОНТРОЛА И САНКЦИИТЕ. […]
[…] Всичко за последните промени в контрола можете да прочетете в публикацията ни ПРОМЕНИ В КОНТРОЛА И САНКЦИИТЕ. […]